Doradztwo ZZL
ZZL
Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (human resource management) to gałąź zarządzania, która ludzi i posiadane przez nich kompetencje traktuje jako jeden z najważniejszych zasobów firm. ZZL poprzez strategiczne i spójne działania organizacyjne nakierowane na stabilność i rozwój kadr pozwala zwiększyć szansę na sukces firmy.
ZZL to skrót od: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Zajmując się doradztwem rozwojowym, realizujemy na rzecz naszych Klientów działania w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Zgodnie z przyjętą przez nas metodyką, wychodzimy od analizy sytuacji i potrzeb (celów działań, założeń) w organizacji, aby przygotować pakiet działań, które będą miały szansę zrealizować cele doradcze i wesprzeć działania organizacji, na rzecz której działamy. Projekt kończymy oceną efektywności projektu i rekomendujemy nasze propozycje dalszych możliwych działań.
Proponujemy, aby nasi Klienci pracowali razem z nami nad efektem, wówczas podejmowane działania będą miały zdecydowanie wyższą trafność, a kadra Klienta będzie gotowa na wdrożenie rozwiązań, nad którymi razem z nami pracowała.
Poniżej przedstawiamy przykładowe obszary, w których udzielamy naszym Klientom wsparcia.
Systemy ocen okresowych
Tworzymy i wdrażamy systemy i minisystemy ocen okresowych. Celem jest tu optymalizacja modelu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w organizacji, tak aby skutecznie wykorzystywać potencjał pracowników oraz dostępne zasoby organizacji. W tym ujęciu oceny okresowe stanowią narzędzie strategicznego kierowania zespołem oraz stanowią podstawę do wyznaczania strategii rozwoju oraz rozwoju personalnego w organizacji.
Oceny okresowe są elementem modelu zarządzania przez cele, gdzie zakłada się, iż kluczowym zasobem organizacji decydującym o jej efektywności są kompetencje, motywacja oraz inicjatywa pracowników. Niezwykle istotnymi kwestiami są: wspólne (przełożeni i podwładni) wyznaczanie celów, określanie planowanych efektów działań, które mają być podjęte, dokonywanie ocen wykonanych działań.
Assessment i Development Center
Nasze wsparcie projektu obejmuje następujące fazy:
- Przygotowanie: dokonanie właściwego doboru celów, opis kluczowych kompetencji na bazie jasnych i obiektywnych wskaźników; opracowanie pakietu narzędzi – różnorodnych zadań, testów, które będą badały określone kompetencje.
- Realizację sesji AC lub DC: zapewniamy wyszkolonych asesorów, którzy oceniają uczestników wedle wcześniej uzgodnionych wskaźników kompetencji na bazie wyników zadań i zachowań w trakcie sesji,
- Ocenę – ewaluację: przygotowanie ostatecznych ocen uczestników, rankingu uczestników pod kątem celu sesji oraz opracowanie raportu i udzielenie informacji zwrotnej każdemu uczestnikowi badania.
Rekrutacja i selekcja
Specjalizujemy się w rekrutacjach wewnętrznych na potrzeby konkretnych projektów, organizujemy grupy zadaniowe pod względem konkretnych kompetencji poszczególnych członków zespołów oraz dopasowania osób pracujących w jednym zespole, aby mogły ze sobą efektywnie współpracować (w zależności od typu projektu szukamy osób, które np. umieją współpracować w grupie, są elastyczne, umieją doradzać lub też przewodzić innym). Nie jesteśmy agencją rekrutacyjną, więc nie prowadzimy klasycznych rekrutacji. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, poszukamy na rynku brakującego członka zespołu bądź też specjalisty, który jest w projekcie niezbędny, i sprawdzimy jego kompetencje. Chętnie korzystamy wtedy z pomocy współpracującego z nami specjalisty ds. rekrutacji oraz rekomendacji grona współpracowników – tak aby zaproponowany przez nas pracownik był już sprawdzony.
Stosujemy różnorodnne metody rekrutacji i selekcji, każdorazowo dostosowane do potrzeb Klienta. Między innymi wykorzystujemy:
- warsztaty rekrutacyjne,
- wywiady indywidualne,
- próbki pracy, elementy AC i DC,
- obserwacje w działaniu.
Staramy się tak wybierać osoby pod kątem posiadanych odpowiednich kompetencji, a także stylu zachowania i komunikacji, by zwiększyć szansę na harmonijną współpracę z resztą zespołu, w którym dana osoba ma działać.